TODAY POTTERY
تصویر برگزیده
Brian Rochefort
B. 1985, Lincoln, Rhode Island • Lives and works in Los Angeles
گزارش ویژه
تازه های نشر
Carve Your Clay
فراخوان دریافت مقاله
سایت سفال امروز در نظر دارد به درج مقالات عمومی و تخصصی اعضای سایت بپردازد. از این رو از هنرمندان عزیز سفالگر دعوت می‌شود مقالات خود را در زمینه‌های مختلف به نشانی زیر ارسال کنند تا پس از داوری و تایید، به نام خودشان در سایت درج شود. در صورتی که مقاله ترجمه‌ است، حتما اصل مقاله یا نشانی سایتی را که مقاله از آن گرفته شده است،‌ به همراه مقاله ارسال کنید. بدیهی است ارسال تصاویر یا طرحهای مرتبط با مقالات‏‏‏‎ به درک بهتر و جذابیت آنها کمک شایانی خواهد کرد.
articles[at]todaypottery[dot]com
برگزاری سومین نمایشگاه سفالینه‌های کلپورگان
سومین نمایشگاه سفالینه‌های کلپورگان از چهارشنبه ۱۰ مهر ماه تا جمعه ۱۲ مهر برگزار می‌شود،
تهران
بنا به اعلام مؤسسۀ فرهنگی هنری پیشتازان هنر آنسو، کلیه عواید حاصل از این نمایشگاه صرف ساخت، تکمیل و تجهیز مجتمع آموزشی روستای کلپورگان خواهد شد.
‌این نمایشگاه که دیروز آغاز به کار کرد، هر روز از ساعت ۱۱ صبح تا ۹ شب پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.
علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه به نشانی تهران، خیابان نجات‌اللهی (ویلا)، خیابان ورشو، پلاک ۱۱، موسسه فرهنگی هنری پیشتازان هنر آنسو (کافه سفال آنسو) مراجعه کنند.

روستای کلپورگان در بخش مرکزی شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان و در 350 کیلومتری شرق زاهدان واقع شده است.
موزه زنده سفال کلپورگان تنها موزه زنده سفال در جهان است که قدمت آن به هفت هزار سال پیش بازمی‌گردد . سفال کلپورگان به‌صورت کاملاً دستی، بدون استفاده چرخ سفالگری و توسط زنان بلوچ ساخته می‌شود.
این اثر در هفتم مهر ماه سال ۱۳۸۱ با شمارۀ ثبت ۶۴۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد. این اثر همچنین در سازمان یونسکو نیز به ثبت جهانی رسیده‌ است.


 
کد: Tpn-9807-1101
۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۱ مهر
بازدید: 527 بار


All rights reserved © 2021
طراحی و پیاده‌سازی: شرکت شبکه‌گستر موج